Problem garaży rozwiązany?

Dowiedzieliśmy się, że garażowy problem przy głosowaniu uchwał ma rozwiązać nowelizacja ustawy o własności lokali.

Wspólnoty mieszkaniowe w nowych blokach często mają ogromne trudności z podejmowaniem decyzji z powodu garażu. Sejmowa komisja infrastruktury zaproponowała rozwiązanie tego problemu.

Sęk w tym, że podziemny garaż jest traktowany jak lokal, właściciele miejsc postojowych zaś, a czasem jest ich kilkuset, są jego współwłaścicielami. W czasie głosowania na zebraniu wspólnoty muszą być jednomyślni, bo ich głos nie zostanie wzięty pod uwagę. Jeśli garaż ma dużą powierzchnię – a tak jest w wielu nowych budynkach – wspólnocie grozi decyzyjny paraliż. Wyjaśnijmy, że do podjęcia uchwały, np. dotyczącej wysokości opłat, wymagana jest większość głosów właścicieli mieszkań. Liczona jest według wielkości ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

Tam, gdzie siła głosu „garażu” jest duża, jego brak oznacza, że za uchwałą musi się opowiedzieć znacznie większa liczba właścicieli mieszkań. W bloku hala garażowa zajmuje np. jedną trzecią jego powierzchni. Żeby wspólnota mogła podjąć decyzję, w praktyce musi ją poprzeć trzech na czterech właścicieli mieszkań. Oznacza to także, że dużo łatwiej jest blokować decyzje, które są nie na rękę niektórym właścicielom, np. w sprawie wysokości zaliczek na utrzymanie nieruchomości. A pamiętajmy, że chyba w każdym budynku są właściciele wynajmujący swoje mieszkania, którzy na zebrania wspólnoty nie przychodzą. Nie tylko właściciele mieszkań. Dowiedzieliśmy się, że garażowy problem ma rozwiązać nowelizacja ustawy o własności lokali, którą do Sejmu wniosła sejmowa komisja infrastruktury. Jej przewodniczący Stanisław Żmijan (PO) wyjaśnił nam, że w podejmowaniu decyzji przez wspólnotę będą mogli uczestniczyć zarówno właściciele mieszkań, jak i właściciele udziałów w hali garażowej. O wiele łatwiejsze będzie więc uzyskanie wymaganej większości przy podejmowaniu uchwał, a o wiele trudniejsze – ich blokowanie. Na koniec maja ta ustawa powinna leżeć na biurku prezydenta – zadeklarował poseł Żmijan w rozmowie z „Wyborczą”. I zapewnił, że w tej sprawie panuje w komisji wyjątkowa zgodność.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Całość artykułu można przeczytać tutaj.

Pozdrawiamy, PROGRESLINE.

Poz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>